NZOZ Medical Center ON_LINE

Artykuł sponsorowany

Skąd się biorą problemy ze zdrowiem?

Przyczyn jest wiele – począwszy od stresu i nieodpowiedniej diety, skończywszy na braku stosowania zasad ergonomii. Niestety, większość z Nas nie zauważa problemu dopóki nie pojawia się ból. Nawet wtedy, potrafimy sobie z nim „poradzić” doraźnie  stosując różnego rodzaju środki przeciwbólowe. Trzeba pamiętać, że w taki sposób walczymy tylko ze skutkiem właściwego problemu, przyczyna jest nadal ta sama.

Wiele osób uważa, że codziennie podejmuje tysiące różnych aktywności w pracy i domu, czy oprócz tego powinniśmy zmusić się do dodatkowych ćwiczeń?

Wykonując codzienne czynności nie szukamy sposobów „odciążenia” kręgosłupa, nie pilnujemy odpowiedniej pozycji i nie robimy sobie przerw na ćwiczenia rozciągające, dopóki nie odczuwamy poważnych skutków swoich zaniedbań.

O tym, że trzeba ćwiczyć mówi się już bardzo dużo, istnieje jednak wiele powodów dla których ludzie nie decydują się na podjęcia aktywności. Dlaczego tak jest?

Cały dzień pracy, zwłaszcza fizycznej, nie zachęca osoby na co dzień nie związanej ze sportem do aktywnego wypoczynku. Nie tylko to hamuje Cię przed poprawą swojego zdrowia. Jeżeli wydaje Ci się, że nie masz czasu, nie jesteś wystarczająco wytrwały czy wiek stanowi dla Ciebie ograniczenie to... masz rację, tylko Ci się wydaje. Pora wygospodarować kilka procent z całej doby na dodatkowe ćwiczenia ukierunkowane na Twój podstawowy problem zdrowotny lub stanowiące ogólnorozwojowy trening całego ciała. Brak czasu nie jest wymówką! Policz jaką część dnia spędzasz na czynnościach, które przeciążają twój kręgosłup.

Co najbardziej naraża nas na ból kręgosłupa?

Jeżeli jesteś w stanie siedzieć godzinami w wydawać by się mogło, wygodnym fotelu, to możesz mieć  poważne problemy z nadmiernym napięciem mięśni. Równie złe skutki będzie niosła wielogodzinna praca przed komputerem.

Co oprócz zapobiegania bólom dają nam ćwiczenia?

Wysiłek stanowi naukowo potwierdzone źródło endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Stąd popularnie mówi się o „uzależnieniu” od sportu.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Żadne! Nie słyszałeś o ponad 100-letnim polskim biegaczu, który ostatnio pobił rekord świata na 60 metrów?

Co, jeśli nie czuje się do końca zdrowy?

Zdecydowana większość społeczeństwa ma za sobą różnego rodzaju urazy i uszkodzenia, przebyte choroby, operacje czy aktualne problemy ze zdrowiem. Zastanawiamy się, czy w takim wypadku należy podjąć aktywność fizyczną. Odpowiedź brzmi:  zdecydowanie tak! Żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu, ruch natomiast może zastąpić większość leków. Często zdarza się, że niedoleczony uraz z przeszłości staje się przyczyną aktualnych problemów, niekoniecznie zlokalizowanych bezpośrednio w miejscu dawnego urazu. Konsultacja z fizjoterapeutą pozwoli Ci odnaleźć przyczynę Twoich dolegliwości, poprawić warunki Twojej pracy, tak aby w każdej chwili „pracować” na swoje zdrowie. Jeżeli okaże się, że Twój problem wymaga w pierwszej kolejności bardzo indywidualnej pracy, znajdziesz taką możliwość w Naszej przychodni Medical Center.

A jeśli czuje się świetnie i nie odczuwam żadnego bólu, czy te ćwiczenia są dla mnie?

Wizyta u fizjoterapeuty niekoniecznie musi być podyktowana bólem. Lepiej zapobiegać uszkodzeniom niż leczyć efekty zaniedbań. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak działają hormony szczęścia i czemu zajęcia grupowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem w Naszej przychodni Medical Center, serdecznie zapraszamy.

Co więc Państwo proponują?

Obecnie oferujemy  np. zajęcia grupowe z których korzysta już ponad 100 osób miesięcznie. Istnieje również możliwość indywidualnych bezpłatnych konsultacji, gdzie zostaną dobrane odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Nasza kadra to osoby uczestniczące w kursach i szkoleniach specjalistycznych, stale pogłębiające swoją wiedzę. 

Facebook