NZOZ Medical Center ON_LINE

 

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy znajduje zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji wielu chorób w zakresie ortopedii, chirurgii, neurologii, ginekologii, pediatrii i coraz częściej w chorobach wewnętrznych. Polega on na stosowaniu technik poprawiających psychofizyczną sprawność chorego.

Klasyczny masaż leczniczy polega na odpowiednim ułożeniu chorego oraz stosowaniu określonych technik masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja). Znajduje on zastosowanie głównie w schorzeniach narządu ruchu. W zależności od wielkości powierzchni tkanek objętej masażem, może mieć formę masażu częściowego lub ogólnego i może być wykonywany przez masażystę/fizjoterapeutę lub mieć postać automasażu. Charakterystyczną cechą tego rodzaju masażu jest również to, że powinien być wykonywany wyłącznie metodą ręczną, bez użycia jakichkolwiek aparatów.

Masaż jako zabieg leczniczy wymaga biegłej znajomości podstaw teoretycznych i sprawności manualnej. Współczesne przygotowanie masażysty polega na nauce anatomii opisowej, czynnościowej, fizjologii i fizjopatologii człowieka oraz psychologii z elementami pedagogiki. Fizjoterapeuci zatrudnieni w naszej przychodni podsiadają wymaganą wiedzę i doświadczenie, pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę i skuteczne leczenie.

Facebook