NZOZ Medical Center ON_LINE

 

Nefrolog

Poradnia nefrologiczna zajmuje się nieinwazyjnym, w przeciwieństwie do poradni urologicznej, leczeniem chorób nerek i układu moczowego oraz ich diagnostyką. Nefrolog ustala dozowanie leków i nadzoruje ewentualne dializowanie.

Szybka i kompleksowa diagnostyka jest możliwa dzięki badaniom laboratoryjnym i mikrobiologicznym, badaniom USG nerek, pęcherza i moczowodów oraz DOPPLER tętnic nerkowych. Dodatkowo do diagnozy wykorzystywane są m.in. urografia, badanie RTG, tomografia komputerowa jamy brzusznej, rezonans miednicy i jamy brzusznej oraz badanie urodynamiczne celem oceny nietrzymania moczu. Poradnia nefrologiczna ściśle współpracuje z poradnią urologiczną oraz internistyczną.

Poradnia nefrologiczna skupia się przede wszystkim na funkcjonowaniu, budowie oraz leczeniu zachowawczym chorób nerek. Wskazaniami do zgłoszenia się do specjalisty nefrologa powinny być przede wszystkim różnego rodzaju problemy z układem moczowym (także z nerkami), w szczególności, te które mają charakter przewlekły bądź nawracający. Poradnia nefrologiczna zajmuje się chorobami takimi jak zespół nerczycowy, kamica nerkowa, ostra niewydolność nerek, rak nerki czy przewlekła niewydolność nerek. Specyfika chorób nerek jest to, iż zazwyczaj nie dają żadnych objawów bólowych, a dotkliwe dla chorego są dopiero ich powikłania oraz ewentualne następstwa.

Na pierwszą wizytę w poradni nefrologicznej dobrze jest zabrać wyniki podstawowych badań - moczu, morfologii krwi, poziomu kreatyniny, mocznika, jonogram i innych.

Facebook