NZOZ Medical Center ON_LINE

 

RTG

Badanie RTG, zwane potocznie rentgenowskim należy do podstawowych sposobów diagnostycznych w medycynie. Czasami wykonuje się je, jako badanie przesiewowe. Za pomocą badania RTG można otrzymać dwuwymiarowy obraz danego narządu. Najczęściej w ten sposób bada się klatkę piersiową i kończyny. Prześwietlenie klatki piersiowej pozwala na ocenę płuc i wykrycie takich chorób jak nowotwór, gruźlica, czy zapalenie płuc. Dzięki temu badaniu lekarz może także ocenić ułożenie i wielkość serca. Kończyny są poddawane temu badaniu najczęściej wtedy, gdy pacjent doznał jakiegoś urazu. Dzięki obrazowi RTG lekarz sprawdza, czy doszło do złamania i/lub przemieszczenia kości. Na podstawie wyników podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. Czasami badanie RTG stosuje się, aby ocenić postępowanie zmian zwyrodnieniowych kończyn.

W zależności od części ciała, która będzie podlegała badaniu, lekarz może poprosić o specjalne przygotowanie się do badania RTG. Najczęściej zdarza się to w przypadku planowanego prześwietlenia okolic brzucha. Wtedy zaleca się przyjmowanie kilka dni przed badaniem środków na wzdęcia. Dzięki temu pęcherzyki powietrza z jelit są eliminowane z naszego organizmu i nie zaburzają widoczności narządów podczas badania. Przy planowanym prześwietleniu jamy brzusznej lekarz może zalecić powstrzymanie się od jedzenia na 4 godziny przed badaniem. Warto dzień przed takim badaniem zachować lekkostrawną dietę i w razie potrzeby użyć środków przeczyszczających. W przypadku badania RTG kończyn dolnych lub górnych nie stosuje się specjalnego przygotowania.

Warto zaznaczyć, że badanie nie powoduje żadnego bólu i dyskomfortu dla pacjenta oraz trwa bardzo krótko. Polega na ułożeniu badanej części ciała w miejscu wskazanym przez osobę wykonującą badanie. Jeżeli RTG ma służyć ocenie złamania lub przemieszczenia kości, możemy zostać poproszeni o kilkukrotną zmianę pozycji. Wtedy można wykonać kilka obrazów, a następnie je porównać przed postawieniem diagnozy. W przypadku badania RTG płuc lekarz może poprosić o nabranie i zatrzymanie na chwilę powietrza w płucach.

Z uwagi na to, że promieniowanie X, któremu pacjent jest poddawany podczas badania nie jest obojętne dla naszego organizmu, nie powinno być wykonywane zbyt często. Kobiety przed przystąpieniem do badania podpisują oświadczenie o tym, że nie są w ciąży, gdyż jest ona bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania RTG. Promieniowanie X może być szkodliwe dla płodu. Co do zasady – badania nie wykonuje się, jeżeli nie ma takiej konieczności.

Facebook