NZOZ Medical Center ON_LINE

 

USG ginekologiczne

USG ginekologiczne jest rutynowym badaniem diagnostycznym wykonywanym podczas standardowej wizyty u ginekologa. Wykonuje się je w celu oceny zmian w obrębie kobiecych narządów rodnych, m.in. jajników i macicy - pozwala na wykrycie torbieli, mięśniaków macicy itp. W przypadku wykrycia zaburzeń jest podstawą do skierowania na dalsze badania. USG może być wykonywane tak często, jak to konieczne, bo jest całkowicie nieszkodliwe i bezbolesne.
Do badania USG ginekologicznego nie ma specjalnego przygotowania, warto założyć luźną spódnicę pozwalającej zachować intymność podczas wykonywania badania.
USG ginekologiczne wykonuje się przez powłoki brzuszne u kobiet, które nigdy nie współżyły, lub sondą dopochwową u takich, które mają już za sobą pierwszy stosunek.
W pierwszym przypadku należy przygotować się do badania wypijając 1-1,5l niegazowanej wody. Wypełniony pęcherz moczowy jest konieczny do prawidłowego zbadania narządów rodnych. Lekarz przesuwa sondą po podbrzuszu pacjentki i obserwuje obraz na ekranie.
W przypadku badania za pomocą sondy dopochwowej pęcherz powinien być opróżniony. Podczas badania, które wykonywane jest na standardowym fotelu ginekologicznym lub leżance, lekarz wprowadza do pochwy wąską sondę (o średnicy 1-2cm), na której znajduje się w celach higienicznych lateksowa osłonka pokryta żelem. Poruszając sondą obserwuje on na ekranie obraz narządu rodnego. Może określić wielkość jajników i macicy, zaobserwować zmiany w strukturze tkanek. Takie USG można też wykonać w przypadku patologii wczesnej ciąży (np. ciąża pozamaciczna lub zagrożenie poronieniem). Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne.

 

Facebook