NZOZ Medical Center ON_LINE

 

USG ortopedyczne: USG kolana, USG łokcia, USG barku

USG ortopedyczne to nieinwazyjne badanie diagnostyczne pozwalające na ocenę stanu stawów, ścięgien i mięśni. Może obejmować wiele okolic ciała: biodra, kolana, stawy skokowe, stopy, kręgosłup, barki, mostek, łokcie, nadgarstki, palce. Badanie wykonuje się najczęściej jako uzupełnienie do zdjęć rentgenowskich czy tomograficznych. Pomaga wykryć patologie prowadzące do różnych schorzeń i towarzyszące pewnym chorobom. Ponadto USG stawów biodrowych jest wykonywane u niemowląt, w pierwszych tygodniach życia.
Na takie badanie może nam dać skierowanie lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista (reumatolog, chirurg). Nie ma potrzeby wykonywania go profilaktycznie.

USG ortopedyczne nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy zachować podstawowe zasady higieny. Jest badaniem nieinwazyjnym - lekarz obserwuje tkanki za pomocą obrazu ultrasonograficznego, przykładając w odpowiednie miejsce głowicę aparatu pokrytą żelem. Jest także bezbolesne, ewentualny ból może wywołać np. konieczność zgięcia kończyny w chorym stawie.
USG ortopedyczne pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany, które pozwolą podjęć decyzji o ewentualnych dalszych krokach leczenia. W USG ortopedycznym bada się mięśnie, stawy i ścięgna.
USG jest wykorzystywane w celu diagnozowania zmian zapalnych, reumatoidalnych, zwyrodnieniowych i pourazowych. 
Do zmian pourazowych należą np. uszkodzenia ścięgien Achillesa, zerwania mięśni, zespół tenisisty w stawie łokciowym, uszkodzenia więzadeł i łąkotek w stawach kolanowych. Zmiany zapalne i reumatoidalne to np. wysięki stawów barkowych, nadgarstków, stawów palców i kolan, często będące objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. Z kolei u niemowląt badanie pozwala na wykrycie wrodzonej wady - dysplazji stawów biodrowych.

Głównymi wskazaniami do wykonania USG kolana są urazy, zmiany w przebiegu chorób reumatologicznych oraz ocena guzów okolicy kolana wyczuwalnych palpacyjnie. To najczęstsze przypadki z jakimi można przyjść do przychodni, by wykonać zabieg.
USG kolana jest powszechnie stosowane zarówno u dzieci jak i dorosłych, gdyż jest to zabieg całkowicie bezbolesny, który wykorzystuje do badania obrazowanie dźwiękiem. Obrazowanie dźwiękiem pozwala na uzyskanie pełnego profilu stawów i ukostnienia, co niezwykle wspomaga leczenie niemal każdego schorzenia. Jest to badanie pierwszego wyboru, a kolano jest jednym z najczęściej ocenianych stawów. Badanie wykonywane jest przy pomocy głowicy ultrasonograficznej pokrytej żelem. Badanie zaczyna się w pozycji leżącej a kończyna musi być swobodnie położona. Przebieg badania wymaga zmiany ustawienia stawu, tak by uzyskać pełniejszy jego obraz. Uzyskuje się przez to także dodatkowe informacje na temat struktury ruchowej kolana - jest to tak zwane badanie dynamiczne. Elementem nieodłącznym jest badanie i ocena dołu podkolanowego. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najlepszych metod.
Badanie nie ma żadnych przeciwwskazań a jedynym wymogiem jest możliwość przeprowadzenia go bezpośrednio na skórze pacjenta, a nie przez opatrunek lub gips. warto poświęcić czas i wysiłek by zorganizować dla siebie takie badanie, gdy nadarza się okazja lub gdy nachodzi taka konieczność. Pamiętajmy, że nie wymaga ono od nas żadnego przygotowania z naszej strony, jest niezwykle szybkie i całkowicie bezbolesne.

 

Facebook