NZOZ Medical Center ON_LINE

 

USG prostaty

USG prostaty jest często wykonywane w diagnostyce chorób prostaty z uwagi na swoją skuteczność, a jednocześnie niewielką inwazyjność. Ze względu na dostęp, z którego jest wykonywane (przez odbytnicę) nosi nazwę TRUS (transrectal ultrasound).
Badanie USG wykorzystywane jest przede wszystkim w diagnostyce przerostu gruczołu krokowego. Podczas jego trwania obliczana jest mdz.in. objętość stercza, która jest ważnym kryterium dalszych działań. USG prostaty pozwala także na wykrycie złogów obecnych w gruczole. Ponadto TRUS jest skuteczne w diagnostyce raka gruczołu krokowego. W przypadku podejrzenia nowotworu wykonuje się biopsję pod kontrolą USG. Wynik takiego badania jest bardzo wiarygodny.
Badanie przezodbytnicze USG najczęściej stosuje się w przypadku mężczyzn leczących się z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego oraz u tych, u których wcześniej wykonane badanie palpacyjne przez odbytnicę lub podwyższony poziom PSA (antygen sterczowy) pokazało wynik odbiegający od przyjętej  normy. Inne wskazania do wykonania USG prostaty to rodzinne występowanie raka prostaty, bóle prostaty lub inne, trudne do zdefiniowania bóle krocza i podbrzusza bądź nowotwór prostaty i stany zapalne gruczołu krokowego.
USG jest badaniem nieinwazyjnym. Poza wstrzymywaniem się przez około 3 godziny od oddawania moczu przed jego wykonaniem oraz wypiciem 1 litra płynów nie wymaga specjalnego przygotowania. Wypełniony pęcherz pozwala na dokładniejsze wykonanie badania. Samo USG prostaty jest praktycznie bezbolesne dla pacjenta.

 

Facebook